Powstanie klubu
Klub nawiązuje do tradycji założonego w 1927 r. Pleszewskiego Klubu Sportowego (PKS). Działalność PKS przerywa wybuch II Wojny Światowej. 24.01.1945 r. Pleszew zostaje wyzwolony. W ramach ZMW powstała pierwsza po wojnie Szkoła Piłki Nożnej. W 1946 r. Szkoła została przejęta przez OMTUR. Powołano do życia zarząd klubu, którego przewodniczącym został pan Edmund Urbaniak.
W styczniu 1949 r. Powołano Spółdzielczy Klub Sportowy PLESZEWIANKA. W Klubie prowadzono zajęcia w kilku sekcjach. Jedna sekcja piłki nożnej była zgłoszona do PZPN i uczestniczyła w rozgrywkach kl. C.
W marcu tego roku zmieniono nazwę klubu na Związkowy Klub Sportowy "SPÓJNIA" Pleszew. Wybrano nowy zarząd, którego przewodniczącym został Stanisław Andersz. 21 grudnia 1953 r. ZKS SPÓJNIA zostaje połączona z Kołem Sportowym "STAL" powstałym przy Pleszewskiej Fabryce Obrabiarek (PFO). W wyniku tego utworzono Klub Sportowy "STAL" Pleszew działający od 21.12.1953 r., którego przewodniczącym został Stefan Małecki. W Dniu 26 Lutego 1954 r. Na walnym zebraniu zmieniono nazwę klubu na Międzyzwiązkowy Klub Sportowy " STAL" Pleszew. Wybrano nowy 9 osobowy zarząd na którego czele stanął pan Kazimierz Nowak jako prezes. W dalszych latach nazwa klubu została utrzymana, natomiast skład zarządu zgodnie ze statutem zmieniał się co trzy lata.
W późniejszym okresie prezesami Klubu byli:
- Przybył Władysław (w latach 1956 - 1962)
- Witczak Bronisław (w latach 1962 - 1964)
- Tołstiłucki Leon (w latach 1964 - 1968)
- Kamiński Rajmund (w latach 1968 - 1970)
- Szewczyk Henryk (w latach 1970 - 1974)
- Kołodziejski Wiesław (w latach 1974 - 1975)
- Jeager Alojzy (w latach 1975 - 1988)
- Skitek Bogdan (w latach 1988 - 1990)
- Włodarczyk Edmund (w latach 1990 - 1991)
- Bandzwołek Czesław (w latach 1991 - 1992)
- Nawrocki Zbigniew
- Łagodziński Zbigniew
-
- Mariusz Ostapowicz (w latach: 2007 - 2011)
- Tomasz Zawada (obecnie)
Działalność sportowa
Pierwszy powojenny mecz drużyna Pleszewska rozegrała dnia 01.05.1945r. na boisku w Pleszewie. Przeciwnikiem była drużyna RKS SAN Poznań. Mecz zakończył się wynikiem 5:2 dla Pleszewa.
W latach 1948/50 drużyna występuje w klasie C. W latach 1950/56 występuje w kl. B. Do roku 1982 drużyna seniorów "Stal" grała w klasie powiatowej lub międzypowiatowej. W roku 1982/83 gra w klasie okręgowej Kalisko - Sieradzkiej, a później w Kalisko - Sieradzko - Konińskiej, gdzie zajmuje wysokie miejsce w tabeli.
W roku 1986 następuje reorganizacja klas rozgrywkowych i nasi seniorzy występują w kl. A. Kolejne lata rozgrywek to czas ciągłych problemów nie tylko finansowych Klubu, ale i kłopotów personalnych. Drużyna seniorów plasuje się w dolnych rejonach tabeli. Kryzys następuje w roku 1990, zarząd ma zamiar rozwiązać Klub - sytuacja finansowa jest zła. Ostatecznie odrzucono ten zamiar. Zarząd Klubu podał się do dymisji.
01.10.1990r. powstał zarząd komisaryczny, którego prezesem został Edmund Włodarczyk. Zmiana ta nie przynosi radykalnej poprawy.
W sezonie 1990/91 drużyna seniorów zajęła dalsze miejsce w Kl. A. Zostaje wybrany nowy zarząd, którego prezesem zostaje pan Czesław Bandzwołek, a w-ce zasłużony działacz klubu pan Alojzy Jeager. W lutym 1993. dochodzi do kolejnej dymisji zarządu. W nowej rzeczywistości gospodarczej Klub ma ogromne problemy finansowe czego konsekwencją są także problemy organizacyjne, kadrowe i sportowe. W Marcu 1993 r. Przestaje istnieć MKS " STAL". Sekcje piłki nożnej wraz z zawodnikami i posiadanym majątkiem przejmuje Ośrodek Kultury Sportu i Wypoczynku, zakład budżetowy który w imieniu i na rzecz gminy prowadzi szeroko pojętą działalność kulturowo - sportowo - rekreacyjną w mieście i gminie Pleszew. Dyrektor ośrodka Wiesław Mielczarek rozpoczyna mozolną pracę nad odbudową piłki nożnej w Pleszewie. Piłkarze wreszcie dysponują własną bazą sportowo - socjalną.
Drużyna z ogromnym trudem broni się przed spadkiem z klasy okręgowej. Sezon 1993/94 był już bardziej udany. Zespół zasiliło kilku doświadczonych zawodników m.in. grający trener Marek Chatliński mający za sobą występy na II - ligowych boiskach. Drużyna co prawda nie awansowała do klasy wyższej, jednak rok 1994 długo pozostanie w pamięci kibiców. Drużyna po raz pierwszy w swej historii wystąpiła w wojewódzkim finale Pucharu Polski. Po bardzo zaciętym meczu uległa dnia 15.06.1994 w Jarocinie III-ligowej drużynie LIGNOMATU Jankowy 1:0.
W sezonie 1994/95 nastąpiło to na co kibice pleszewscy czekali kilkanaście lat. Piłkarze zajęli pierwsze miejsce w tabeli i awansowali do klasy międzyokręgowej. W sezonie 1995/96 drużyna doznaje kilku wzmocnień. Wydaje się ze w Pleszewie jest czas dla piłki. Ośrodek podejmuje się organizacji turnieju im. Józefa Goli osiągając sukces organizacyjny, propagandowy, a także sportowy.
Skład OSiR STAL PLESZEW z roku 1996. Stoją od lewej: Tadeusz Szymura (kierownik sekcji), Arkadiusz Młodak, Grzegorz Wewiór, Dariusz Starczan, Rafał Kujawa, Artur Forycki, Paweł Twardowski, Piotr Chatliński, Marek Chatliński, Wiesław Mielczarek (wiceprezes klubu) Bogdan Danielski (koordynator ds. szkolenia) Zbigniew Kajetańczyk (masażysta), klęczą od lewej Adrian Popławski, Przemysław Walczak, Artur Hyżyk, Andrzej Wietrzykowski, Robert Wieczorek, Zbigniew Izydorski, Piotr Mazur.
Z okazji 50-lecia piłkarstwa w Pleszewie odbył się międzynarodowy turniej z udziałem piłkarzy czeskiego klubu T.J. DOLANDY. W finale stalowcy pokonali CZARNYCH Dobrzyca. W Lidze Seniorzy doznali kilku niespodziewanych porażek i na finiszu zostali wyprzedzeni przez drużynę ASTRY Krotoszyn, która wywalczyła awans do II ligi. Naszej drużynie pozostało II miejsce - różnie przyjęte przez niektórych sympatyków. Na pewno ASTRA miała więcej atutów - w tym jeden najważniejszy, finanse od sponsorów. W Pleszewie nie znalazł się żaden sponsor aby wspomóc sekcje. Wydaje się że to jeden z głównych powodów nie awansowania OKSiW STAL Pleszew do II ligi.
Do sezonu 1996/97 drużyna seniorów startowała z mniejszym optymizmem, wręcz z obawami. Z zespołem z różnych względów pożegnało się 6 zawodników. Jakby tego było mało w przerwie zimowej odszedł trener M. Chatliński pociągając za sobą 5 zawodników. Sytuacja stała się dramatyczna.
Trenerem pierwszego zespołu został Mirosław Lis, dotychczasowy trener juniorów. W zespole seniorów z konieczności musiało występować 8 juniorów i juniorów młodszych. Był to najmłodszy zespół występujący w klasie międzykręgowej. Drużyna bez gwiazd grała bardzo dobrze i zakończyła rozgrywki sezonu 1996/97 na wysokim 6 miejscu. Na szczególną uwagę zasługuje postawa drużyny juniorów. Zajęli oni bezapelacyjne I miejsce i wywalczyli awans do klasy międzyokręgowej. W całych rozgrywkach nie ponieśli na boisku porażki.